Mariusz Szczygieł wprowadzi Was w świat bajek Tup Tup Tup. Bzyczące zebranie to bajka poruszająca problemy dzikich pszczół. Czy wiecie, jak ważne są pszczoły? Bardzo pomagają roślinom w rozmnażaniu. Bez pszczół nie byłoby jabłek, gruszek, moreli, ogórków i wielu innych warzyw i owoców. Pszczoły nie mieszkają wyłącznie w ulach. Jest wiele samotnic, które zamieszkują stare domy, spróchniałe drzewa lub różnorodne szczeliny.
Mariusz Szczygieł opowie Wam, jak wiele wyzwań stoi przed pszczołami samotnicami. Gdzie pszczoły mogą znaleźć schronienie, gdy spróchniałe drzewa są zabierane z lasów? Gdzie mogą spać, gdy ludzie pryskają pola i porządkują wszystko tak, by nie została nawet mała szczelina dla pszczółek.
Słuchając przejmującego głosu Mariusza Szczygła, poznacie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Mamy nadzieję, że Mariusz Szczygieł zaczaruje Wasze dzieci i zachęci je do pomocy obrostkom, pszczolnikom, misierkom czy makatkom – czyli pszczołom samotnicom.
Więcej o książce
Bzyczące zebranie czytane przez Mariusza Szczygła jest jedną z sześciu edukacyjnych bajek powstałych w ramach książki Niezwykłe przygody Toli, Urwisa i Poli. Nigdy nie jest się za młodym, by pomagać przyrodzie. Poprzez książkę zachęcamy Was do rozpoczęcia drobnych działań na rzecz przyrody. Działań mogących odmienić Wasze podwórko, dom a czasem cały region. Każda z bajek nawiązuje do minimum jednego z siedemnastu Globalnych Celów ONZ.
Podróżując z Tolą, Polą i Urwisem na Słowację, dowiecie się, jakim wyzwaniom musi stawić czoła największa słodkowodna europejska ryba – bieługa. Poznając motyla – Rusałkę, dowiecie się, jak wiele owadów może zniknąć, gdy utracimy łąki pełne kwiatów i różnorodnych traw. W Czechach dowiecie się, jak ważne są drzewa, krzewy i sadzawki dla utrzymania odpowiedniej wilgotności gleb. Również tam poznacie Panią Pszczołę, która pokaże Wam, jak różnorodne miejsca zamieszkują dzikie pszczoły. Wreszcie w Polsce dowiecie się, jak poprawnie segregować śmieci oraz jak można założyć eko-patrol. Mamy nadzieję, że zainspirowani Gretą Thunberg zaczniecie uczestniczyć w ogólnoświatowym ruchu dzieci i młodzieży przeciwko zmianom klimatu.
Zachęcamy do wysłuchania pozostałych pięciu bajek, którym głosu użyczyły niezwykłe osoby:
- Eko-patrol – Jarosław Boberek
- W poszukiwaniu wody – Krystyna Czubówna
- Przygoda życia zagrożonej Bieługi – czytał Łukasz Nowicki
- Czas minął – trzeba działać – Magdalena Różczka
- Łąkowa Orkiestra – Joanna Jabłczyńska
Bajka powstała w ramach projektu Kids for Eco-Action, finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki. Partnerami projektu są Instytut Ekologii Stosowanej “Daphne” (Słowacja) oraz Lipka (Czechy).