Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Lalka kukurydziana

Opowiastka o trzech siostrach

Były sobie trzy siostry: kukurydza, fasola i kabaczek.

Kukurydza była najwyższa z nich. Dzięki temu mogła przyglądać się z daleka, bawiącym się w wiosce dzieciom. Odkąd je ujrzała, jej największym marzeniem stało się dotrzeć do nich i móc wspólnie się bawić.

Poprosiła Stwórcę, by jej to umożliwił. Stwórca zastanowił się chwilkę i znalazł na to sposób.

Z łusek kolby kukurydzy powstała śliczna laleczka.

Stwórca powiedział jej, by w nocy dobrze wypoczęła, bo rano ruszy do wioski, by bawić się z dziećmi. Kukurydziana laleczka z ogromnym entuzjazmem przystała na takie rozwiązanie. Następnego dnia wstała o świcie i ruszyła w stronę zabudowań. Po drodze musiała jednak przejść przez rzekę. Gdy zatrzymała się u jej brzegu, zobaczyła w wodzie swoje odbicie. “Jestem przepiękna!” westchnęła. Nie mogła oderwać wzroku od swojego wizerunku. Spędziła resztę dnia, wpatrując się w swoje oblicze.

Wieczorem Stwórca zapytał, co robiła cały dzień. Laleczka zgodnie z prawdą odpowiedziała, że zachwyciła się sobą i podziwiała własne piękno. Na to Stwórca odpowiedział jej  “Nie po to cię stworzyłem. Miałaś pójść bawić się z dziećmi i dać im radość. Odpocznij przez noc, a jutro ponownie wyruszysz ze swoja misją.” Laleczka przystała na propozycję, lecz następnego dnia sytuacja powtórzyła się i przy rzece znów zatrzymało ją własne odbicie. Stwórca ostrzegł ją przed ponownym takim zachowaniem i dał jej jeszcze jedną szansę. Jednak trzeciego dnia wydarzyło się to samo. Stwórca surowym głosem przypomniał  “Nie po to cię stworzyłem. Miałaś pójść bawić się z dziećmi i dać im radość. Tymczasem popadłaś w próżność. Musisz zostać ukarana.” Odebrał jej śliczne rysy twarzy. Nikt nie mógł już nigdy więcej uznać, że jest pełna wdzięku. Zabrał jej także oczy, by nie kusiło ją wpatrywać się w siebie.

Choć laleczka dotarła do wioski w tym zmienionym stanie, przyniosła dzieciom wiele radości.

Jesteśmy pewni, że i wam wykonanie tradycyjnej, kukurydzianej lalki z hrabstwa Cherokee w Stanach Zjednoczonych oraz zabawa nią sprawią ogromną frajdę. 

Cel:

– Zapoznanie dzieci z ludową opowieścią o kukurydzy oraz metodą wiązania tradycyjnej kukurydzianej lalki.

Czas: 40 minut

MATERIAŁY

 • łuski kukurydzy (opcjonalnie krepina włoska)
 • miska z wodą
 • ręcznik do rąk (opcjonalnie)
 • suszone źdźbła traw (opcjonalnie)
 • sznurek naturalny
 • nożyczki

Przebieg zadania

 1. Jeśli wykorzystujemy łuski kukurydzy, zanurzamy je w letniej wodzie, by nabrały elastyczności.
 2. Wyjmujemy 4 łuski, układamy jej jedna na drugą i związujemy razem sznurkiem w górnej części.*Jeśli pracujemy z krepiną, w tym kroku warto przyciąć, zwęzić u góry.
 3. Z małych cząstek papieru tworzymy kulkę, opcjonalnie możemy użyć gotowej kulki styropianowej.
 4. Dwie łuski przerzucamy przez węzeł do tyłu i formujemy tak, by umieścić w nich kulę – główkę lalki. *Jeśli trzeba docinamy część nad węzłem, by nie przeszkadzała w uformułowaniu główki.
 5. Związujemy sznurkiem wszystkie łuski tak, by powstało zwężenie będące szyją lalki.
 6. Wyjmujemy kolejną łuskę (opcjonalnie dwie, jeśli są cieniutkie) i rolujemy.
 7. Zrolowaną łuskę umieszczamy między parami łusek, stanowiących korpus lalki. Zachowujemy symetrię w stosunku do głowy. Związujemy tak, by rolka nie opadała na dół. Będzie ona stanowiła ramiona lalki.
 8. Końce ramion związujemy sznurkiem tak, by powstały części stanowiące dłonie.
 9. Wyciągamy kolejne łuski i dokładamy je wokół korpusu lalk tak, by powstała rozłożysta spódnica. W uzyskaniu efektu możemy sobie pomagać odpowiednio formując łuski placami. 
 10. Wyrównujemy dół spódnicy, docinając łuski nożyczkami.
 11. Wybieramy trzy kolejne łuski i składamy je na paski o szerokości mniej więcej średnicy główki lalki. Jedną z nich układamy jak chustę wokół głowy i związujemy sznurkiem wokół szyi. Dwie pozostałe krzyżujemy i oplatamy wokół tułowia, jako tunikę i związujemy sznurkiem na wysokości pasa. 
 12. Palcami delikatnie rozkładamy warstwy sukni, tak by móc postawić laleczkę. Jest gotowa.

Zobacz film

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ
Logo Fundacji Veolia Polska

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Fundacji Veolia Polska oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej