Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Co roku obchodzimy wyjątkowy dzień, a właściwie to noc podczas której celebrujemy przyrodnicze znaczenie tych wyjątkowych stworzeń. Międzynarodowa Noc Nietoperzy przypada zawsze w ostatni weekend sierpnia, czyli w tym roku (2023 r.) obchodzimy ją z 26 na 27 sierpnia.

W Polsce dotychczas odkryto 27 gatunków nietoperzy, na świecie jest ich około 1400. Możemy spotkać nietoperze niemal w każdym zakątku naszej planety oprócz  Arktyki, Antarktyki i niektórych tropikalnych wysp oceanicznych.

Nietoperze stanowią około 20% gatunków wszystkich żyjących współcześnie ssaków. 

Najmniejsze nietoperze w naszym kraju ważą 5 gramów, a największe nawet 30. Nietoperze posiadają spore w porównaniu z ich tułowiem błoniaste skrzydła;  zresztą błoną są spięte nie tylko ich skrzydła, ale także ogon i nogi.

Te wspaniałe zwierzęta możemy spotkać niemal na każdym zakątku naszej planety oprócz  Arktyki, Antarktyki i niektórych tropikalnych wysp oceanicznych.

Nietoperze stanowią około 20% gatunków wszystkich żyjących współcześnie ssaków. 

W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są owadożerne. Jeden nawet mały osobnik potrafi zjeść 3000 komarów dziennie! Na świecie możemy jednak znaleźć wiele gatunków, które gustują w owocach. O wiele rzadziej spotkamy takie, które żywią się krwią (w Ameryce Południowej i Środkowej), a nawet rybami (Ameryce Południowej i Środkowej oraz na Karaibach). 

Nietoperze nie tylko pomagają nam w walce z owadami. W ciepłych krajach sprzyjają odnowieniu lasów tropikalnych poprzez zapylanie roślin. Mimo to na ich temat panują niepochlebne opinie. Nietoperze kojarzymy z wampirami, Halloweenem, opuszczonymi  budowlami czy cmentarzami. Te historie oczywiście traktujemy z przymrużeniem oka, ale nie zawsze. Jeszcze niedawno uważano, że nietoperze potrafią zaplątać się we włosach człowieka, jest to jednak kolejny mit. Nietoperze nie gryzą i nie atakują ludzi. Więcej o tym znajdziecie w nagraniu Akademii Zaciekawienia:  https://www.akademiazaciekawienia.pl/ktory-nietoperz-zywi-sie-krwia/

Gdzie możemy spotkać nietoperze?

Nietoperze można najczęściej spotkać w jaskiniach, schronach, piwnicach lub strychach domów, a czasem też w szczelinach budynków. Prowadzą przeważnie nocny tryb życia. Mogą szybko przelatywać nad naszymi głowami, ale dzięki echolokacji nigdy się z nami nie zderzą. 

Mózg nietoperza potrafi bardzo szybko rozpoznać następujące po sobie dźwięki. Wyruszający na łowy nietoperz wysyła dźwięki z częstotliwością do 20 sygnałów na sekundę. Gdy fala dźwiękowa natrafi na jakiś obiekt, odbija się od niego i nietoperz odbiera powracające echo. Zaczyna wtedy wysyłać dźwięki o ogromnej częstotliwości, 250 sygnałów w ciągu sekundy. W ten sposób nietoperzowe uszy „słyszą” nawet małego komara i określają dokładnie jego położenie (źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/miedzynarodowa-noc-nietoperzy-2022).

Zimą nietoperze hibernują, czyli zapadają w długi sen i  w ten sposób potrafią przetrwać całą zimę, kiedy pożywienie jest trudnodostępne. Budzą się do życia w drugiej połowie marca. Hibernujących nietoperzy nie należy niepokoić, może to doprowadzić do ich wybudzenia i śmierci głodowej.

Nietoperze w Polsce znajdują się pod ścisłą ochroną, niektóre gatunki są nawet zagrożone wyginięciem. 

Co możemy zrobić, aby chronić te niezwykłe zwierzęta?

Nietoperze są kolejnym gatunkiem zwierząt, które czasem potrzebują naszej pomocy. Latem możemy stać się świadkami wypadków komunikacyjnych z udziałem nietoperzy lub zagubienia przez nich młodych. Jeżeli jesteśmy w dużych miastach, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do eko patrolu, funkcjonującego pod egidą Straży Miejskiej. W mniejszych miejscowościach możemy się skontaktować z organizacjami, które zajmującą się ochroną nietoperzy (spis organizacji http://www.nietoperze.pl/spis-chiropterolog).

Więcej informacji

Zobacz więcej

Malujemy słońcem

Zbudujmy razem hotel dla pszczół

SDG 15? Wdzięczny temat do rozmowy z dzieckiem!!!

Wietnamskie targowisko