Światowy Dzień Środowiska, czyli „World Environment Day” (WED), jest to dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Jego rolą ma być przypominanie i dbanie o główne hasła konferencji dotyczące zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego nas świata.
Podczas finałowej sesji w Sztokholmie 16 czerwca 1972 roku, podpisano deklarację, która głosiła, że: „Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (…) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego.”
Od 50 lat Światowy Dzień Środowiska obchodzimy 5 czerwca, na pamiątkę ustanowienia Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Środowiska (UN Environment). Po raz pierwszy święto odbyło się pod hasłem „Ziemia jest tylko jedna” w 1974 roku.
Sama idea ochrony środowiska narodziła się w drugiej połowie XIX wieku. W Europie była ona odpowiedzią na dynamiczny proces rozrastania się miast, technologii i industrializacji, który powodował coraz większe zanieczyszczenie powietrza i wody. Stanowiło to zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin.
Obecnie termin “ochrona środowiska” ściśle wiąże się z innymi współczesnymi terminami takimi jak: edukacja ekologiczna, eko zarządzanie, wydajność w gospodarowaniu zasobami środowiska i minimalizacja zanieczyszczeń, odpowiedzialność środowiskowa oraz ekoetyka.
Co zagraża środowisku?
Obecnie do największych zagrożeń środowiska naturalnego w skali ogólnoświatowej należy zmiana klimatu, która grozi poważnym zaburzeniem równowagi ekosystemów, potężnym ruchem migracyjnym, a nawet wojnami o surowce dla nas dotychczas nieoczywiste, np. wodę.
Nadal duże szkody zdrowiu człowieka i planety niosą kwaśne deszcze, zanieczyszczenie powietrza i wód (w tym gruntowych), przemysłowa wycinka lasów.
W Polsce środowisko zanieczyszczane jest głównie nie tylko przez przemysł i transport, ale też indywidualne gospodarstwa domowe. Przemysł wytwarza olbrzymie ilości pyłów, gazów, ścieków i odpadów stałych. Transport drogowy emituje do atmosfery spaliny samochodowe, z gospodarstw domowych pochodzą olbrzymie ilości odpadów, które w najlepszym wypadku są spalane, a w najgorszym – zalegają na nielegalnych wysypiskach śmieci, ścieki komunalne oraz szkodliwe gazy i pyły z domowych pieców.
Do degradacji środowiska naturalnego w największym stopniu przyczynia się człowiek, który wykorzystuje zasoby naturalne szkodząc przyrodzie w sposób bezpośredni lub pośredni. Dlatego tak ważne są nowe nawyki życia człowieka w harmonii z przyrodą, czyli zrównoważonego rozwoju.
Co możemy zrobić?
Ochrona środowiska ma zatem gwarantować ciągłość najważniejszych procesów w biosferze, pomagać zmniejszeniu ilości zanieczyszczeń i zużywanej energii, aby zapewnić zdrowe i bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin środowisko.
Moglibyśmy też dołożyć swoją cegiełkę poprzez bardzo proste i znane wszystkim wybory m.in.:
- ograniczenie używania paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej (jeśli mamy własny dom, możemy np. rozważyć instalację fotowoltaiki),
- używanie ekologicznych produktów kosmetycznych i chemii domowej,
- ograniczenie używania plastiku jednorazowego,
- segregację i recykling odpadów w celu ich ponownego użycia,
- oszczędzanie wody, prądu, niemarnowanie żywności,
- kupowanie mniejszej ilości rzeczy i stawianie na jakość,
- naprawę zepsutych rzeczy (m.in. butów, ubrań, AGD),
- korzystanie z komunikacji miejskiej i roweru,
- ograniczone spożywanie lub rezygnacja z produktów odzwierzęcych.
Więcej informacji
- Historia Światowego Dnia Środowiska [ENG]: https://www.worldenvironmentday.global/about/history
- Praktyczne porady, jak dbać o środowisko: https://esbud.pl/jak-dbac-o-srodowisko/
- Materiał edukacyjny o ochronie środowiska w Polsce na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEN: https://zpe.gov.pl/a/ochrona-srodowiska-w-polsce/DF1PcYKMb
- Jakie są korzyści z ochrony środowiska? https://rzilife-pustynia.pl/jakie-sa-korzysci-z-ochrony-srodowiska/