Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Gra „Co zje orangutan”?

W naturalnych warunkach orangutany żyją wśród bujnej roślinności i różnorodnych gatunków drzew, dlatego też ich dieta jest bardzo zróżnicowana. W menu tych nadrzewnych ssaków znajdują się przede wszystkim owoce, które stanowią ponad 60% ich diety. Najczęściej zjadane są figi, które w niektórych regionach Indonezji i Malezji stanowią nawet do 90% diety orangutanów.

Oprócz owoców, orangutany zjadają także liście, nasiona, kwiaty, a także miód, jaki znajdują w gniazdach dzikich pszczół. W ich diecie nie brakuje także białka, które pozyskują z jedzenia owadów, małych ssaków, jaj ptaków i żółwi.

Jedno z ulubionych dań orangutanów to duriany. To owoce o wyjątkowo intensywnym zapachu, przez niektórych uważane za najbardziej śmierdzące na świecie. Pomimo tego, że wiele osób odczuwa wstręt do ich zapachu, duriany są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, dlatego też stanowią ważny element diety orangutanów.

W sytuacji ograniczonego dostępu do owoców orangutany porzucają roślinożerność i zdarza im się zapolować na drobne ssaki. Jedzenie ssaków przez orangutany jest rzadkie i najczęściej są to na małe ssaki, takie jak ptaki, wiewiórki lub gryzonie. Jedną z ofiar orangutana jest wyrak (Tarsius) mała nocna małpka.

Pomimo swojego imponującego rozmiaru, te nadrzewne ssaki jedzą stosunkowo niewielką ilość jedzenia. Dorosły orangutan może zjeść dziennie od 2 do 3 kilogramów pokarmu, co jest związane z ich niskim tempem przemiany materii oraz małą aktywnością fizyczną.

W celu utrwalenia wiedzy na temat żywienia orangutanów, proponujemy zagrać z dziećmi w grę memory.

Czas trwania: 25 minut

Cel: Utrwalenie wiedzy na temat żywienia orangutanów, ćwiczenie pamięci wzrokowej

MATERIAŁY

wydrukowane karty i plansza informacyjna (do pobrania po lewenj stronie)

Przebieg zadania

Gra memory „Co zje orangutan?” to prosta gra pamięciowa dla dzieci, która polega na odsłanianiu par obrazków związanych z jedzeniem, które są popularne w diecie orangutanów. Gra pomaga w rozwoju pamięci i koncentracji u dzieci, a jednocześnie zwiększa świadomość na temat gatunku i jego potrzeb żywieniowych.

Na początku gry karty z jedzeniem są ułożone na podłodze lub biurku, w taki sposób, żeby stworzyć kilka kolumn i wierszy. Dzieci muszą odwracać kolejno po dwie karty, próbując znaleźć parę. Gdy dziecko odwróci dwie karty z jedzeniem, które pasują do siebie, karty zostają odkryte i wtedy to dziecko kontynuuje grę, próbując odgadnąć kolejne pary. Jeśli karty nie pasują do siebie, karty zostają ponownie zakryte i wtedy kolejne dziecko musi odwrócić następne dwie karty. Celem gry jest ukończenie planszy, odgadnięcie wszystkich par jedzenia w jak najkrótszym czasie i jak najmniejszej liczbie ruchów. Gra dodatkowo może pomóc w rozwijaniu pamięci, koncentracji i rozpoznawaniu kształtów oraz kolorów.

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej