Odpowiedzialna konsumpcja, Zabawy

Czy jestem odpowiedzialnym turystą?

W naszych czasach co raz częściej spotykamy się z pojęciem zrównoważonej turystyki. Ale co to jest? Wikipedia przestawia to pojęcie jako rodzaj turystyki, mający na celu maksymalne zminimalizowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne i kulturę lokalną, pomagając jednocześnie w generowaniu możliwości zatrudnienia dla lokalnych mieszkańców. Poprzez grę dzieci zapoznają się i zapamiętają to pojęcie, a także będą mogły wymienić najważniejsze elementy, na które każdy z nas powinien zwracać uwagę planując swój urlop.  

Cel:

  • wytłumaczyć najważniejsze zagadnienia zrównoważonej turystyki na konkretnych przykładach zachowań przeciętnego turysty

Czas:  30 min wraz z wprowadzeniem 

MATERIAŁY

  • załącznik 1.1 

Przebieg zadania

Nauczyciel drukuje karty z załącznika, laminuje i przycina je. Zanim gra się rozpocznie nauczyciel przedstawia zdjęcia na kartach i omawia każde z nich 

PRZYKŁAD Nauczyciel pyta: Co jest przedstawione na obrazku? 

Dzieci: Ręcznik

Nauczyciel: Czy ręcznik wisi na suszarce? 

Dzieci: Nie, leży na podłodze.

Nauczyciel: Jak myślicie, dlaczego on leży na podłodze? 

Dzieci: (warianty odpowiedzi) Spadł, jest brudny, ktoś go zgubił …

Nauczyciel tłumaczy: W hotelach często ręczniki są zastawiane na podłodze lub w wannie, żeby zasygnalizować potrzebę wymiany ręczników. Czasem ludzie robią to bez zastanowienia się, ile wody i energii zużywamy na każde pranie. My z Wami już wiemy, że prać rzeczy należy tylko wtedy, kiedy naprawdę tego wymagają. Tak zaoszczędzimy wodę, energię i też przedłużymy żywotność naszych ubrań, pościeli i właśnie ręczników.      

Po dyskusji grupa może przejść do gry. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy, tasuje karty i rozdaje po równo każdej grupie obrazkiem do dołu. Każda z grup jednocześnie wykłada jedną kartę obrazkiem do góry, a dzieci wspólnie decydują, która karta należy do zrównoważonej turystyki, a która nie. Karta, która przedstawia dobrą zasadę turystyki, „bije” kartę, przedstawiającą niewłaściwe zachowanie turysty. Grupa dzieci, która wylosowała przykład zrównoważonej turystyki zabiera obie karty i układa je na dół stosu kart. 

Jeśli obie grupy wyciągną karty należące do tej samej kategorii (zrównoważona lub niezrównoważona turystyka), dzieci losują kolejne dwie karty i układają je na swoje wcześniej wylosowane karty obrazkiem do dołu, następnie ponownie ciągną karty i tym razem układają obrazkiem do góry i znowu porównują karty, decydując, czy tym razem któraś z grup wygrała. Jeśli sytuacja się powtórzy i karty znowu będą przedstawiały te same kategorie, dzieci powtarzają całą procedurę raz jeszcze.     

Gra się toczy, póki jedna z grup nie zostanie zupełnie bez kart (czyli przegra).  

Komentarze do załącznika

Strona 1. Jeżeli nie ma potrzeby, ręczników nie oddajemy do prania codziennie. Jeżeli jesteśmy w hotelu przez tydzień, nie musimy codziennie rzucać je na podłogę prosząc o wymianę. W ten sposób oszczędzamy wodę, energię oraz minimalizujemy spożycie detergentów (karta z ręcznikiem na grzejniku bije kartę z ręcznikiem na podłodze). 

W skali światowej transport odpowiada za 14% emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmianę klimatu. Samolot jest jednym z największych źródeł emisji CO2. Każdego roku samoloty przewożą ponad 4 miliardy pasażerów, co daje emisję 133 g CO2 na pasażera na km, pociąg w porównaniu do samolotu ma niższą emisję – 96 g CO2. Wybierając sposób dojazdu na miejsce wypoczynku, zwracamy na to uwagę (karta z pociąg bije kartę z samolotem). 

Strona 2. Zastanawiając się, gdzie pojechać na wypoczynek, pamiętajmy o tym, że wybierając agroturystykę, wspieramy lokalny biznes i ograniczamy nasz ślad węglowy. (karta z nieodległym wiejskim domkiem bije kartę z egzotycznymi wyspami).

Jeżeli w trakcie wyprawy samochodowej możemy zabrać ze sobą rowery i na miejscu z nich korzystać, również ograniczymy emisję CO2. Tak będziemy działać nie tylko na rzecz planety, ale też własnego zdrowia. (karta z rowerami bije kartę z samochodem).

Strona 3. Nawet w trakcie odpoczynku, kiedy jesteśmy w lesie lub na plaży, sprzątajmy po sobie, a odpady segregujemy (karta z podnoszącą butelkę ręką bije kartę z zaśmieconą plażą).

Baseny są mało ekologicznym rozwiązaniem, wykorzystują zbyt dużo wody, co jest szczególnie złym rozwiązaniem w krajach lub terenach, gdzie dostęp do wody jest utrudniony (np. w Dubaju). O wiele lepszym pomysłem z punktu widzenia ekologii jest pobyt nad morzem (karta z morzem bije kartę z basenem).  

Strona 4. Preferujmy lokalne produkty. Jeśli odpoczywamy w Polsce, najlepszym owocem może być nasze rodzime jabłko, zebrane z pobliskiego sadu. Egzotyczne owoce będą najlepiej smakować w kraju ich pochodzenia. Tak nie tylko ograniczymy swój negatywny wpływ na środowisko, ale też poznamy prawdziwy smak owoców (karta z jabłkami bije kartę z egzotycznymi owocami).  

Zabijanie zwierząt jest nieetyczne. Lepiej polować na zdjęcia żywej przyrody (karta z fotograficzką bije kartę z myśliwym).

Strona 5. Zakupy również starajmy się robić u lokalnych rolników i rzemieślników, a nie w dużych galeriach i sieciówkach. W ten sposób wesprzemy lokalny biznes, a nie duże korporacje, które większość swoich zysków wyprowadzają do kraju pochodzenia kapitału (karta ze sprzedawczynią sari bije kartę z kobietą niosącą torby z zakupami, a karta z bazarkiem bije kartę z koszem na zakupy w hipermarkecie).  

Strona 6. Nawet jeśli odpoczywamy w dużych hotelach, wychodźmy na zewnątrz, poznawajmy kulturę, lokalnych mieszkańców, ich jedzenie i tradycje (karta z kobietą w sari bije kartę z kompleksem hotelowym, a karta z lokalnymi potrawami bije kartę z frytkami).

Strona 7. Pamiętajmy o tym, że przybywanie w pobliżu dzikich zwierząt może przeszkadzać zwierzętom i być niebezpieczne dla człowieka. Dziką przyrodę najlepiej obserwować z ukrycia (karta z dziewczyną patrzącą przez lornetkę, nie karta z dziewczyną siedzącą obok żółwi).

Nie kupujmy wyrobów ze skóry, pancerzy lub kości zwierząt zagrożonych wyginięciem. Jest to zabronione ustawodawstwem UE i jest ścigane przez służby celne. W najlepszym wypadku grozi nam wysoka kara pieniężna i konfiskacja przedmiotu. Ale najważniejsze przyczyniamy się w ten sposób do rozwoju kłusownictwa i nieetycznych praktyk polowania (karta z haftowanymi torebkami biją kartę ze skórzaną torebką).

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane